Volejbal v Čisté

Historie čisteckého volejbalu začíná v roce 1969. To se několik nadšenců pod vedením pana Josefa Šnajdaufa rozhodlo vybudovat „Za branou“ volejbalové hřiště. Dokončeno bylo v roce 1972. První turnaj „O putovní pohár“ se odehrál právě v tomto roce. Zvítězilo družstvo Kralovic, které turnaj vyhrálo i oba další roky a pohár získalo natrvalo. Oddíl hrál tehdy okresní přebor rakovnického okresu a v mužstvu se postupně vystřídala řada hráčů. Z těch mnoha si vzpomínám na Jirku Soukupa, Vláďu Švarce, Honzu Šnajdaufa, Fandu Kulhánka, Vaška Švarce, Jardu Černého, Jirku Macha, Frantu Šnajdaufa, Fandu Jakovce, Káju Beneše, Frantu Ortcikra, Pepu Karlovce, Pepu Šajnera, Jirku Svobodu, Petra Čecha, Jirku Vopata a samozřejmě jsem se podílel i já, říká bývalý starosta obce ing. Jaroslav Kondelík.

Okresní přebor se v Čisté hrál až do konce sedmdesátých let. Generace postupně stárla, řada z tehdejších hráčů se odstěhovala a činnost postupně ustávala. Začátkem osmdesátých let se zpustlého hřiště ujala skupina utvořená převážně z manželských párů. Na volejbal začaly chodit rodina učitele Kulhánka, Turkovi, Coufalovi, Štětinovi, Mertlovi, Čechovi, Vopatovi, Pepa Kučera, Daniela Červená, Pavel Tintěra ml. a mnozí si postupně začali vodit i své děti, takže o budoucí generaci bylo postaráno. Okresní soutěž se už nehrála, turnaje které se pořádaly, byly určeny neregistrovaným hráčům a nekonaly se pravidelně.  Jednoho dne přišel učitel Honza Kulhánek s nápadem, abychom přejmenovali turnaj pořádaný na konci prázdnin na rozloučenou se sezónou a nazvali ho „O čisteckou buchtu“. Tento dvojsečný název se ujal (buchta = děvče, buchta = cena pro vítěze, pekáč pečených buchet). I přes to, že kamarád Honza již není mezi námi, jeho nápad žije dál a v Čisté každoročně koncem srpna pořádáme turnaj „O čisteckou buchtu“. V letošním roce již po jedenadvacáté.

Na sklonku osmdesátých let jsme byli požádáni vedoucím hudebního souboru Kampanus, jemuž tehdejší Kulturní dům Čistá dělal zřizovatele, abychom se s nimi zúčastnili zájezdu do německého Neuenhagenu, že se tam každý rok hraje mezinárodní turnaj v odbíjené. Nabídku jsme přijali a v červnu roku 1987 jsme se poprvé vypravili na 650 km dlouhou cestu do Německa. Na turnaji hrála družstva z Polska, domácí NDR, posádka sovětských vojáků a my. V tomto roce jsme skončili na čtvrtém místě. V roce 1988 jsme skončili rovněž čtvrtí. V dalším roce jsme se zúčastnili znovu, to se počet družstev rozšířil o další německé družstvo z Löbnitz a my jsme se umístili opět čtvrtí. Navázali jsme však nové přátelství s tímto družstvem a v roce 1989  se obě německá družstva setkala na oslavách 950. výročí založení naší obce. Nikdo netušil, že to bude setkání poslední. Revoluční události v těchto létech zamíchaly osudy volejbalistů v Neuenhagenu – většina z nich přesídlila do tehdy ještě NSR. Navázané přátelství s volejbalisty z Löbnitz však vydrželo všechny politické veletoče v obou zemích a letos slavíme 24.výročí od prvního utkání. Do Löbnitz jsme poprvé jeli v roce 1990. Od té doby se setkáváme pravidelně každý rok na turnaji v Německu a u nás na Čistecké buchtě, která se tak stala turnajem s mezinárodní účastí.

Čistecký volejbal dosahuje pěkných výsledků i na domácí scéně. Účastníme se turnajů v Novém Strašecí, Jesenici, Křivoklátě, Rakovníku, zajíždíme na lounsko do Vroutku a do Černic. Nevynecháváme ani noční turnaj v družební obci Čistá u Horek. Po patnáct let reprezentujeme náš okres v krajském kole Asociace sportu pro všechny v Neratovicích, Nymburce nebo Benešově. Pětkrát se nám podařilo postoupit na republikové kolo do mekky volejbalu do Dřevěnic a také do Olomouce. Nejúspěšnějším  rokem našeho volejbalu byl rok 2006. Oddíl se zúčastnil devíti turnajů, z nichž na osmi si vybojoval 1.místo a jednou skončil třetí. K tomuto roku se váže náš největší úspěch, tím je postup na republiku, zlatá medaile a titul mistra České republiky smíšených družstev. V roce 2007 jsme provedli generální rekonstrukci oplocení celého hřiště z grantu středočeského kraje. Rekonstrukce byla provedena svépomocí a členové odpracovali stovky brigádnických hodin. Oddíl má v současnosti 17 členů, z nichž aktivně hraje 12. V létech 2007 a 2008 jsme se střídavými úspěchy hráli v Praze na Julisce amatérskou volejbalovou ligu. Na letošní Čistecké buchtě se muži umístili na čtvrtém místě, ženy byly o stupínek lepší, skončily třetí. Takový je velmi krátký průřez historií čisteckého volejbalu od jeho založení až do současnosti. Nešlo vyjmenovat všechny úspěchy, zaměřil jsem se na ty největší. Rovněž prosím o shovívavost, pokud jsem na někoho z bývalých hráčů zapomněl. Rád seznam doplním.

Za oddíl odbíjené

TJ Čistá

zpracoval Karel Štětina st.